piątek, 29 lipca 2022

OSET - Chwast czy coś więcej ?

 

 Niezwykle piękna roślina, choć jest nazywana pospolicie chwastem. Malowniczy kwiatostan jest uzbrojony w liczne kolce, igły powoduje, że roślina wygląda jakby pochodziła nie z tej Ziemi, a może i faktycznie tak jest. 

Kto to wie ??? 

Oset - Carduus — jego wygląd nie pasuje do żadnych ziemskich realiów i choć jest tylko chwastem, jego zastosowanie w medycynie posiada szerokie spektrum wykorzystania, to rodzaj roślin, które zaliczane są do rodziny astrowatych - Asteraceae. Warto wiedzieć, że rodzina astrowatych to jedna z najliczniejszych rodzin, do której należą rośliny naczyniowe. Do astrowatych - Asteraceae, zaliczanych jest około 23600 gatunków, które rozmieszczone są w 1620 rodzajach. Do tych roślin zaliczają się wielokrotnie rośliny ozdobne, które możemy spotkać w wielu ogrodach na całym świecie.


Do samego rodzaju oset - Carduus, zalicza się około 130 gatunków roślin. Wśród nich znajduje się także pięć gatunków, których naturalnym środowiskiem są polskie tereny. Warto wiedzieć, że gatunkiem typowym tego rodzaju jest oset zwisły - Carduus nutans, który często nazywany jest jako oset zwyczajny.

Zanim przejdziemy do tego, jak wygląda oset, powinniśmy także wiedzieć, że ostem nazywane są potocznie różne rośliny kolczaste i to nie tylko z rodzaju oset - Carduus. Do takich roślin zaliczany jest popłoch - Onopordum, ostrożeń - Cirsium, a także dziewięćsił - Carlina.

Czy oset jest jadalny?

Dawniej różne gatunki ostrożenia, nawet te najbardziej kłujące, były wykorzystywane po ścięciu lub zmiażdżeniu do karmienia zwierząt. Z nasion tłoczono bardzo zdrowe oleje. Młode liście ostrożenia warzywnego oraz korzeń tej rośliny były często spożywane przez ludzi jako środek odżywczy.



Carduus - czy pospolity chwast wykazuje właściwości lecznicze i jakie zastosowanie ma ta roślina

Oset - Carduus, kojarzy nam się przede wszystkim z dość uciążliwym chwastem. Jednak niewiele osób wie, że ten pospolity chwast znajduje także swoje zastosowanie w różnych dziedzinach. Zobaczmy więc, jakie właściwości lecznicze cechują tę roślinę, a także jakie jest jej zastosowanie.

W pierwszej kolejności powinniśmy wiedzieć, że oset to roślina wykorzystywana w ziołolecznictwie, a nawet i medycynie. Swoje pozytywne właściwości wykazują zarówno liście, jak i korzenie, a także korzeń ostu. Otóż korzeń ostu nie jest jeszcze tak dobrze przebadany, lecz wywar z niego wykazuje bardzo dobre właściwości przeczyszczające.

Z liści ostu sporządza się wywar, który jest podawany chorym na malarię, ponieważ cechuje się on właściwościami przeciwpasożytniczymi. Dodatkowo oset znajduje także zastosowanie w kuchni, gdzie jego młode łodygi pozbawiane są kolców i spożywane są po ugotowaniu. Mogą być one doskonałym dodatkiem do ryb, mięs, czy nawet i zup. Oset może być także ciekawym i dość niecodziennym dodatkiem do menu wegetariańskiego, a nawet i wegańskiego. Jak widać, pospolity chwast, jakim jest oset, ma także bardzo dobrze wpływające na nasz organizm właściwości i znalazł swoją rolę w sztuce kulinarnej.

W średniowieczu oset mleczny zalecano do usuwania toksyn z wątroby. Współcześni praktycy homeopatii stosują związki zawarte w nasionach ostu mlecznego w leczeniu wielu schorzeń, takich jak żółtaczka, kamica żółciowa oraz zapalenie otrzewnej.

 


Krajowe osty, z niebieskimi, różowymi, purpurowymi kwiatami, są bezpieczne dla koni i chętnie jedzone. 

Istnieje trujący żółty oset ale nie u nas, rośnie w Kaliforni. "Słownik Adama Fischera" zawiera informację, że w ludowej weterynarii odwar z ostu dawano krowom, aby dawały dużo mleka.




 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tu możesz zamieścić swoje refleksje.